Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2024

Gösterim: 290

Springer Nature Açık Erişim Eğitim Webinarı Kaydı

Değerli Hocalarım,

Şubat ayı içerisinde bilgilendirme mailleri ile yapılan anlaşmaya ve 20 Şubat 2024 Salı günü Saat: 11:00 de gerçekleşen webinara ilişkin duyurular elektronik posta aracılığıyla tüm akademik personelimize iletilmişti. 

Webinarı izleyemeyenler için;

Bugün gerçekleştirilen webinarın kaydına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.
 
Bilgilerinize..
 
 
Ayrıca önceki paylaşılan maili hatırlatmak adına aşağıda yeniden bilgiler paylaşılmıştır: 

 

Değerli EKUAL Üyeleri,

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL (Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı) Projesi kapsamında Springer Nature’a ait elektronik dergilerin erişim anlaşması 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde “Oku & Yayımla” (Read & Publish) modeline dönüştürülmüştür.

EKUAL hizmeti kapsamındaki kurumlar Dönüşüm Anlaşması'nın katılımcılarıdır. Bu anlaşma kapsamında; EKUAL tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda Springer Hibrit dergilerinde 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde açık erişim makale yayınlama olanağı sağlanacaktır.

Bu anlaşma ile kurumlarınıza bağlı sorumlu yazarlar makalelerini açık erişim yayınlama hakkına sahip olacaktır ve ücretleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır. Anlaşma, 01 Ocak 2024 tarihi itibari ile aktif hale gelmiştir. Yazarların başvuruları bu tarih itibari ile değerlendirilecektir.

Söz konusu dergilerde makalesi kabul edilen sorumlu yazarın yayını, yazarın istemesi halinde, yayının geliş sırasına göre sıraya girecektir. Yıl içinde belirlenen ülke yayın kotası dahilinde TÜBİTAK tarafından belirlenen kriterlere uyan makaleler değerlendirmeler sonrasında  sistemde onaylanacaktır.

Açık erişim makalelerin Dünya çapında okunma ve atıf alma sayıları göz önünde bulundurulduğunda, araştırmacılarınız tarafından bu kapsamda yayınlanacak her bir makale kurumunuzun akademik performansını olumlu etkileyecektir. Anlaşmamızdan, araştırmacılarınızın en iyi şekilde faydalanabilmesi için mümkün olan en kısa sürede kurum içi bilgilendirmelerinizi yapmanızı rica ederiz.

Yazarların Bilmesi Gerekenler:

 

•  Araştımacının, makalenin sorumlu yazarı olması gerekmektedir (corresponding author).

•  Anlaşma kapsamındaki makale türleri: Original Paper, Review Paper, Continuing Education.

•  Makale yayına kabul edildikten sonra, yazar tanımlama sürecinde araştımacıların kendisini sisteme tanıtması gerekmektedir. Bu süreçte, araştırmacınızın seçilen kuruma biricil dereceden bağlı olması gerekmektedir.

 

FAYDALI LINKLER

Springer Nature-Türkiye OA Agreement

TÜBİTAK EKUAL Veri Tabanları

Springer Nature AE Anlaşması

Yazar Rehberi

Springer Nature – TÜBİTAK ULAKBİM açık erişim anlaşmasının ülkemiz bilim insanlarına hayırlı olması dileğiyle.