Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020

Gösterim: 463

DataTurkey 3 Aralık 2020 tarihine kadar Deneme Erişime açılmıştır.

Değerli Üyelerimiz,  

Türkiye’deki çok sayıda resmi kurum ve özel kuruluşun ürettiği ekonomik, sosyal, sektörel ve bölgesel verileri fonfsiyonel şekilde bir araya getiren  DataTurkey 3 Aralık 2020 tarihine kadar deneme erişime açılmış olup; Üniversitemiz IP aralıklarına tanımlanmıştır.


DataTurkey hakkında; 

DataTurkey Türkiye’nin ekonomik, sosyal, sektörel ve bölgesel verilerini birleştirerek kullanıcılarına sunan bir veri tabanı uygulamasıdır. Ulusal istatistik ve gösterge sistemimizdeki kurumsal dağınıklık ve veriye sınırlı erişim gibi araştırmacıların hayatını zorlaştıran problemlere bir çözüm olarak tasarlanmıştır. Düzenli bir şekilde güncellenen DataTurkey uygulaması sayesinde, 15 muhtelif kurum ve kuruluşun(TÜİK, Merkez Bankası, BDDK, vb.) seçilmiş verilerine tek platformdan ulaşmak, verileri rahatlıkla yönetmek, statik ve dinamik raporlama yapmak, zaman serisi veya panel veri tabloları üretmek, göstergeleri grafiklere yansıtmak, tanımlanan tablo ve grafikleri çeşitli formatlarda indirmek ve kullanmak, meta veri dosyalarını incelemek mümkün olmaktadır. 

DataTurkey uygulamasına üniversite ağına bağlı tüm bilgisayarlardan  https://datatr.net/login  adresine girerek kullanıcı sayısı sınırı olmaksızın erişim sağlanabilmektedir.

DataTurkey web sayfası:  https://dataturkey.com.tr/